Fogyókúrás növények

Manapság nagyon elterjedt at "étrend kiegészítők" szedése ha valaki fogyni szeretne. Ezeket a szereket mindenféle vegyi , kémiai eljárással, elegyítik össze. Van hogy olyan anyagokat kevernek össze amik a természetben megtalálhatók, és teljesen ártalmatlanok, de van amikben a természetes összetevők mellett bizony olyan mesterséges anyagokat is felhasználnak amik károsak is lehetnek a szervezetre.
De tényleg szükség van ezekre az " étrend kiegészítőnek " nevezett mindenféle szerekre?
Érdemes megnézni hogy az össze állított tabletta étrend kiegészítők milyen anyagokból tevődnek össze, (már ha valóban azt tartalmazza) és megkeresni, hogy a felhasznált növények milyen hatást fejtenek ki a szervezetre, és mire jók, vagy nem jók. Meg kell keresni a hazai gyógynövények, termések között az azonos hatásút.  Ha már megvan hogy mely gyógynövényekre, gyümölcsökre, zöldségekre van szükség a hatásuk szerint akor már csak be kell szerezni őket. Sokkal olcsóbb lesz a fogyókúra így.
Néhány oldal ahol a növények, gyümölcsök hatásairól lehet információt szerezni :
- Zöldségek, és gyümölcsök gyógyító hatása A-É
- Zöldségek, és gyümölcsök gyógyító hatása F-P
- Zöldségek, és gyümölcsök gyógyító hatása P-ZS


Ime egy étrend kiegészítő ( nem írom le a nevét ) csomagolásán feltüntetett összetevői:
Garcinia Cambodgia :
Fekete bodza (Sambucus Nigra) :
Guggul (Comiphora Mukul) : 
Amada (Curcuma Amado) :
Gudmar (Gymnema Sylvestre) : 
Kava-Kava (Piper Methysticum) :
Leostyán (Levisticum officinalis) :
Ezeket a növényeket szárítják, kivonatot készítenek belőle, majd "gyúrják össze " ( elvileg ).
De nézzük csak mit is írnak az egyes növényekről, melyiknek mik is a további hatásai.  Van e kellemetlen nem kívánt hatású összetevő?

Mangosztán: (Sambucus Nigra) :
A mangosztán Délkelet-Ázsiában és Indiában őshonos gyümölcscserje. Egyszerű, átellenes, fényes levelei sötétzöld színűek. Virágai áprilisban nyílnak. Sárga, vagy piros, 6-8 barázdára osztott termése kisebb alma méretű kis sütőtökre emlékeztető az alakja. 
Hatásai :A termésfalból kivont szerves savak a zsírok felszívódására és szintézisére hatnak. Gátolják a cukrok zsírokká alakulását, és így a szervezetet arra késztetik, hogy saját tartalékait égesse el. Étvágycsökkentő szer. A szénhidrátok és a lipidek asszimilálásának csökkentésével cukorbetegségben is hatékony, valamint szabályozza a vér koleszterinszintjét. Emeli a test hőmérsékletét is. 
Felhasználása:A termés húsát enyhe elhízás esetén és kizárólag kiegészítő kezelésként, a koleszterinszint csökkentésére és a cukorbetegség kezelésére használják. A gyümölcsben lévő szerves savak (citromsav) hatékonyan alkalmazhatók ráncok és pattanások ellen. 
Figyelmeztetés :A szokásosan előírt adagokban semmilyen ellenjavallata nem ismeretes. Azonban a használat megkezdése előtt mindenképpen kérje ki orvosa véleményét! Várandósság és szoptatás idején azonban kerülni kell a mangosztán alkalmazását.


Fekete Bodza: (Sambucus Nigra) :
Felhasználható részei:
A "drogot" száraz napos időben gyűjtött üdén nyíló virágai képezik, felhasználható továbbá az érett bogyói is.



A növény hatóanyagai:
Szambunigrint, rutint és egyéb glikozidákat, cseranyagot, illóolajat, nyálkát, cukrot, gyantát, kolint, szerves savakat a termésdrog pedig emellett A, C vitaminokat és anotcián festéket tartalmaz.
Hatásai, felhasználása:
A virágzat forrázata izzasztó köhögéscsillapító, enyhe vizelet és hashajtó hatású. Számos vértisztító teakeverék alkotóeleme. A friss virágokból házilag üdítőital készítenek. Az érett bogyókból frissen lekvárt főznek, szárítva pedig izzasztó, köhögéscsillapító, enyhe vizelethajtó hatású.
A népi gyógyászatban a bodza volt „a szegényember patikája”: ennek főzetével kezelték a székrekedést, a szemgyulladást, a gümőkórt (TBC), de használták vértisztítónak, fájdalomcsillapítónak, hánytatónak, vizelethajtónak, köptetőnek, hámosítónak is. Mindehhez kellő elővigyázat kellett, mert a virágok és a terméshús kivételével a növény minden része mérgező.
A szintetikus festékek feltalálása előtt fontos festőnövény is volt: a bogyóból különböző adalékanyagokkal barna, kék, ibolya, bíbor és fakókék, a levelekből pedig zöld festékanyagot készítettek.
A bogyókból készített bodzabor (gyümölcsborféleség) egyes vidékeken hagyományos szíverősítő. Helyenként pálinkát is főznek belőle – mivel ez a művelet igen munkaigényes, a bodzapálinka ritka és nagyon drága.
Virágait cukorral, citrommal és vízzel erjesztve finom, szénsavas üdítő italt kapunk, de a frissen szedett virágokat palacsintatésztába mártva ki is süthetjük, illetve szörpöt is készíthetünk belőle. Bogyóit szederrel vagy almával vegyítve lekvárt főzhetünk. Levest is készítenek belőle.
Fontos! A zöld részeket, így a virág kocsányát is el kell távolítani, mert mérgezőek!

Guggul: (commiphora mukul) :
A növény Indiában honos kicsi tüskés bokor, vagy fácska. Gyógyításra a növény sárgás gyantaszerű nedvét használják. A hagyományos gyógyászatban más növényekkel keverve használják. 

Alkalmazási területe:  
Csökkenti a "rossz "koleszterin, és növeli a "jó" koleszterin szintet. Csökkenti a koszorúér betegség valószínűségét.  Zsírégető, és vér fertőtlenítő hatású. Használható még, izületi gyulladások kezelésére, bőrbetegségek, elhízás, emésztési problémák, fertőzések a szájban, és a menstruációs problémák kezelésére is.


Gudmar: (gymnema sylvestre) :

A cukorgyilkos gyógynövény
A gymnema sylvestre szőlőhöz hasonló futónövény, sűrű levelű, bokrokon és fákon kúszik fel, Dél-Indiában honos. A cukor rombolójaként ismert a világban ez a növény, mert az ősi időkben az ayurvédikus orvosok megfigyelték, hogy ha a gymnema levelét fogyasztják, az elnyomja a cukor ízét. Ennek a felfedezésnek köszönhetően egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és újra alkalmazzák természetes vércukor csökkentőként.
Alkalmazási területei:
Elnyomja az édes ételek ízét, és így a vágyat is ezen ételek után. Csökkenti a cukor metabolikus hatását azzal, hogy megakadályozza, hogy a belek emésztés alatt elnyeljék a cukormolekulákat. Cukorbetegség kezelésére. Segít a vér normál cukorszintjét beállítani. Szabályozza a testsúlyt. Irányítja és szabályozza a cukor iránti sóvárgás mértékét. A gymnema cukorfogyasztás közben csökkenti annak ízét. Elősegíti az egészséges koleszterinszintet. Az egyik legtermészetesebb mód, mely segít az normál vércukorszint elérésében és megtartásában. 


Kava-Kava: (Piper Methysticum) :
Valóban a csendes óceán szigeteiből származik. Azonban nem szivacs hanem a képen látható növény.

Sajnos ez a növény rendelkezik sok jó tulajdonsággal, de jónéhány országban betiltották a forgalmazását, mert májkárosodást okozhat.
Érdemes kockáztatni olyan szer szedését ami több bajt okozhat mint amennyi hasznot hozhat?
Italként teának fogyasztva a hatása az alkoholéhoz hasonló. Az agyban különböző receptorokat stimulál, amelyek a félelmet és a szorongást szabályozzák. Bizonyos esetekben érzéstelenítő, zsibbasztó hatása is van. Kávéval fogyasztva elősegíti a mentális éberséget. Túlzott fogyasztásakor a szem fényérzékennyé válik. Szerencsére nem alakul ki a szedésekor függőség. Rendszeres használata okozhat hámló bőrbetegséget és bizonyos esetekben pikkelysömörre emlékeztető tüneteket.    Forrás: Kava



LEOSTYÁN: ( Levisticum officinalis) epe, gyomorerősitő, vizelethajtó,  Tea: Vízhajtóként 1-2 teáskanál vágott, szárított gyökeret  1,5 dl forrásban lévő vízzel leöntenek, 10-15 percig állni hagyják, majd leszűrik. Naponta többször 1 csésze tea javasolt az étkezési szünetekben, VESEGYULADÁSBAN, HÚGYÚTI GYULADÁSOKNÁL, TERHES NŐKNEK TILOS! !  részegségben teája kijózanitó hatású, gyomorégésre az egyik legjobb gyógynövény, ödémák levezetésére használják, mint vizlevezetőt. Vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére alkalmas. A népi gyógyászatban gyomorerősítőként, emésztést serkentő szerként is használták.
Egyéb iránt Erdélyben fűszernövényként termesztik, de hazánkban is termeszthető


A mai napig megtalálhatóak azok a szárított növények a patikákban amelyet a régi népi gyógyászatban alkalmaztak.Magyarországon a természetben tett séták alkalmával, vagy a kiskertben megtermesztve sokkal olcsóbban hozzá lehet jutni azonos hatású gyógynövényekhez. A növények képei és hatásuk, felhasználási módjuk több gyógyfüvekkel kapcsolatos könyvben nagyon jól le vannak írva. PL. " Maria Treben : Egészség Isten Patikájából " című könyv. A fogyókúrázóknak is hasznos lehet. Ez a könyv PDF formában letölthető Innen Vagy a könyv címére kattintva